Píše se rok 2019, kdy mladý podnikatel Lukáš Klimčák zakládá firmu KLIMCHI v srdci takzvaného Křišťálového údolí v Kamenickém Šenově. Sklo je v něm všudypřítomné. Je tu muzeum skla, sklářská střední uměleckoprůmyslová škola i původní cihlový komín rodinné sklárny Jílek, kde dodnes vyrábíme většinu našich výrobků. Do regionu proslulého ruční výrobou skla jsme se rozhodli přinést mladistvou vizi a prostřednictvím naší značky chceme dostat české sklo opět do povědomí.

KLIMCHI STUDIO

Jsme mladý tým a přejeme si, aby naše ručně foukané sklo přinášelo do domovů zákazníků emoce, radost a potěšení z něčeho speciálního tak, jako tomu bylo dříve. Naši výrobci a skláři pracují pouze s kvalitním českým sklem, aby dosáhli prémiové kvality produktů. Vyrábíme i takové kusy, které mohou sloužit jako samostatné objekty a dominovat interiéru, přesto chceme, aby se naše sklo co nejvíce používalo. Za svou dlouhodobou misi považujeme inspiraci dalších mladých lidí k tomu, aby se věnovali sklářskému řemeslu.

„Chtěl bych dělat našemu národu dobré jméno. Historie českého sklářství sahá hluboko a mně se líbí pocit, že v jeho odkazu pokračujeme. Část severočeských regionů je na tomto odvětví závislá. To, že v jedné sklárně pracuje otec se synem nebo tam byl jeho pradědeček, je přece nádherné,” Lukáš Klimčák, zakladatel KLIMCHI.

HRDÍ NA SVÉ KOŘENY

Sklárna Jílek, kde většina našich výrobků vzniká, byla založena v roce 1905 a je jednou z nejstarších takřka nepřetržitě fungujících skláren v České republice. Sklárna proslula svým barevným sklem zdobeným optickými a reliéfními dekory. Prvenství si připisuje i v populárním dekoru hobnail neboli takzvaný ananas, který se zde historicky vyrábí už několik desetiletí. Dekory a tvary, které nezestárly, a dnes zažívají opět obrovskou popularitu, zejména v zahraničí.

Na tradici optických dekorů navazujeme i našimi novými kolekcemi, které vznikají pod vedením kreativního ředitele Františka Jungvirta, který s námi spolupracuje od roku 2020. Vycházíme z toho nejlepšího, co nám české sklo přineslo. Znovuobjevujeme a popularizujeme techniky, které byly zapomenuty nebo ztratily svou oblíbenost, snažíme se je posunout na další úroveň. Historické dekory tak s pomocí minimalistických moderních designových tvarů a nových odstínů barev vypráví nový příběh mladé značky KLIMCHI.

TRADIČNÍ RUČNÍ VÝROBA SKLA NA SEZNAMU UNESCO

České sklářství slaví veliký úspěch. Na začátku prosince 2023 byla tradiční ruční výroba skla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Jsme hrdí, že můžeme být součástí takového historického okamžiku, který významně přispěje k šíření povědomí o českém sklářském umění po celém světě.

Lukas Klimcak, founder of KLIMCHI, and Frantisek Jungvirt, KLIMCHI's Creative Director
František Jungvirt, kreativní ředitel & Lukáš Klimčák, zakladatel KLIMCHI 

Spolupracovali jsme s